Święto Unii Europejskiej

Oficjalne święto Unii Europejskiej obchodzone jest 9 maja. W naszym gimnazjum odbył z tej okazji 25 maja apel, który przybliżył wszystkim państwa wchodzące w  skład Unii Europejskiej. Apel został przygotowany przez p. Justynę Radulską, której pomagał p. Mirosław Waldon (podkłady muzyczne) oraz p. Ewa Michalczyk (taniec belgijski).

Impreza składała się z części artystycznej i z części mającej charakter międzyklasowego turnieju. Kilka tygodni wcześniej każda z klas wylosowała jedno z państw należących do Unii Europejskiej. Klasy przygotowały flagi „swojego” państwa, a także muzykę, która z nim się kojarzy. Po uroczystym wprowadzeniu flag wszystkich państw, przedstawiciele każdej klasy wzięli udział w konkursie sprawdzającym wiedzę o państwach unijnych.

Każde państwo opisywał krótki wierszyk, w którym w zabawny i ciekawy sposób ukazywano najbardziej dla tego państwa charakterystyczne elementy.

Kolejne etapy konkursy przerywane były występami uczniów naszej szkoły - zebrani mogli usłyszeć dobrze znane i lubiane piosenki i podziwiać tańce z różnych rejonów Europy.

Obejrzeliśmy brawurowo zatańczoną „Zorbę” - ten żywiołowy taniec, tańczony przez mężczyzn wymaga nie lada kondycji, ale uczniowie z naszej szkoły świetnie sobie z nim poradzili, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dystyngowany i wdzięczny walc angielski także się bardzo podobał, a przy wesołym i skocznym tańcu belgijskim (przygotowanym pod kierunkiem p. Ewy Michalczyk i p. Zofii Bednarowskiej-Baltaza) wszyscy się ożywili.

„Oda do rado radości”, która jest hymnem Unii Europejskiej, otwierała apel, potem usłyszeliśmy znanego i lubianego „Jozina z bazin”, rodzime „Prząśniczki” (przygotowane pod kierunkiem p. Marzeny Bieniek) i ukraińską piosenkę (p. Joanna Januchta-Szyszka).

Apel zapewnił wszystkim dużo emocji i dobrej zabawy.

Monika Okrutny