Wycieczka Śladami bohaterów Kamieni na szaniec

4 października kolejni  gimnazjaliści z klas III wzięli udział w wyciecze Śladami bohaterów "Kamieni na szaniec" (w ubiegłym roku szkolnym trzecioklasiści również uczestniczyli w takiej wycieczce).

Uczniowie zwiedzali Warszawę, poznając miejsca, które do tej pory znali tylko z tej niezwyklej i ważnej lektury. Zobaczyli, gdzie mieszkał Janek Bytnar, pseudonim "Rudy", obejrzeli pomnik Lotników, na którym "Rudy" w czasie okupacji namalował Kotwicę (Znak Polski Walczącej). Zobaczyli Liceum (Gimnazjum) im. Stefana Batorego, w którym uczyli się "Zośka", "Rudy" i "Alek". Odwiedzili także cmentarz wojskowy na Powązkach, a tam szczególną uwagę poświęcili kwaterom "Alka", "Rudego" oraz "Zośki".

Podczas spaceru po Warszawie mieli okazję obejrzeć pomnik Mikołaja Kopernika (ten, na który wspiął się "Alek" i odkręcił tablicę z niemieckimi napisami), Pałac Prezydencki, Rynek, pomnik Małego Powstańca, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Ostatni przystanek na trasie tej wędrówki stanowiło Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945 - muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Szucha, będące miejscem hitlerowskiej kaźni kilkudziesięciu tysięcy Polaków.

Ta niezwykła lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci tych, którzy brali w niej udział.