Bezpiecznie surfujemy w internetowej chmurze

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 15 w Kielcach w partnerstwie z Ośrodkiem Kształcenia i Promowania Kadr "THETA" w Kielcach przystąpiła do realizacji projektu pod nazwą "Bezpiecznie surfujemy w internetowej chmurze" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VIII Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo Działania 8.3 Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, 8.3.3 Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK.

Kwota dofinansowania projektu: 475216,25 zł.

Projekt realizowany jest w okresie od 1 września 2018 r. - 30 czerwca 2020 r.

Głównym celem projektu jest:
  • wyposażenie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Tadeusza Kościuszki w Kielcach w pomoce dydaktyczne oraz narzędzia TIK niezbędne do realizacji programów nauczania -  wyposażenie 2 pracowni w komputery z peryferiami,
  • podniesienie kompetencji cyfrowych 40 nauczycieli wszystkich przedmiotów w zakresie korzystania z zakupionych w projekcie narzędzi TIK oraz podniesienia poziomu przygotowania nauczycieli do stosowania TIK  w pracy edukacyjnej i wychowawczej w szkole i zdobycie kwalifikacji potwierdzonych certyfikatem ECDL e-Nauczyciel;
  • podniesienie kompetencji nauczycieli nt. cyberprzestępczości celem włączania tej tematyki w treści omawiane na lekcjach różnych przedmiotów;
  • kształtowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych 321 uczniów klas I-VIII szkoły podstawowej z uwzględnieniem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i wynikających z tego tytułu zagrożeń podczas dodatkowych zajęć realizowanych w szkole.

Zajęcia dodatkowe dla uczniów rozpoczną się po 15 października 2018 r. i będą odbywać się w pracowniach komputerowych w grupach 10-15 osobowych w wymiarze 1 godzina lekcyjna tygodniowo. Rozkład zajęć dla każdej z 31 grup został umieszczony w tygodniowym planie zajęć przed lub po lekcjach.

Zajęcia prowadzić będą nauczyciele informatyki naszej szkoły: Marzena Bieniek, Edyta Salwa, Martyna Jandała, Monika Łodej, Barbara Ozimirska, Andrzej Mróz i Karol Wołczyk.

Program zajęć:
Klasy I-III

1. Zasada działania i obsługi komputera.
  2. Dane przetwarzane przez komputer.
  3. Programy i gry logiczne i edukacyjne.
  4. Zasady logicznego myślenia. Wstęp do programowania.
  5. Dane i sposoby ich zabezpieczania.
  6. Internet. Sieci komputerowe.
  7. Zasady higienicznego korzystania z komputerów.
  8. Czym jest chmura i jakie niesie korzyści?
  9. Bezpieczne korzystanie z Internetu.
  10. Zasady anonimowości w sieci.
  11. Czym jest cyberprzemoc?
  12. Jak walczyć z cyberprzemocą?

Klasy IV-VIII

1. Budowa i parametry jednostki centralnej i urządzeń peryferyjnych.
  2. Formaty zapisu danych.
  3. Zastosowanie oprogramowania użytkowego.
  4. Wprowadzenie do algorytmów. Zasady programowania.
  5. Bezpieczeństwo baz danych.
  6. Rodzaje sieci komputerowych. Administratorzy i administracja sieci komputerowych.
  7. Uzależnienia od komputerów, Internetu i gier komputerowych i przeciwdziałanie im.
  8. Praca w chmurze - korzyści, możliwości i zagrożenia.
  9. Plusy i minusy Internetu - bezpieczeństwo, prywatność i komunikacja.
  10. Anonimowość a bezpieczeństwo w sieci.
  11. Rodzaje cyberprzemocy (agresji elektronicznej) i walka z nią.
  12. Moje doświadczenia związane z cyberprzemocą. Jak jej zapobiegać?

Do realizacji projektu nauczyciele opracują szczegółowe programy zajęć dla każdej grupy, które będą rozwijały  kompetencje informatyczne uczniów  z uwzględnieniem  ich potrzeb edukacyjnych i zainteresowań.