Co wiemy o Tadeuszu Kościuszce?

W sobotę 9 czerwca 2018 roku, trzech uczniów z klasy 6b: Jakub Banaś, Cezary Bławat i Miłosz Piotrowski pod opieką nauczyciela historii Mirosława Waldona reprezentowało naszą szkołę w konkursie wiedzy dotyczącej życia i działalności Tadeusza Kościuszki, na który przybywają drużyny ze szkół noszących imię tego sławnego Polaka. Konkurs odbywał się w Racławicach, miejscu słynnej wiktorii naczelnika powstania z 1794 roku.

Udział naszego zespołu nie zakończył się co prawda wielkim zwycięstwem, ale szóste miejsce wśród czternastu szkół daje powody do zadowolenia.

Po konkursie, pięknym występie artystycznym oraz obfitym obiedzie popartym lodowym deserem chłopcy zwiedzili jeszcze zagrodę w pobliskich Niezwojowicach, gdzie mogli obejrzeć jedyną w Polsce makietę bitwy pod Racławicami z figurkami żołnierzy wyrzeźbionych przez miejscowego artystę ludowego, pisać list gęsim piórem i przeczytać "Pana Tadeusza" w pięć minut.

Wrażeń i atrakcji było zatem wiele i konkurs zostanie zapewne długo w pamięci uczestników. Oby tak samo było ze zdobytą przez nich wiedzą.

Ogromne podziękowania należą się także Panu Tomaszowi Banasiowi, który zawiózł nas do Racławic i przywiózł z powrotem bezpiecznie do Kielc.