Najpiękniejsze szlaki Ziemi Świętokrzyskiej i bal integracyjny w PATIO

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od wycieczki na Święty Krzyż. Nasi goście uczestniczyli w specjalnie dla nich celebrowanej Mszy Świętej, a następnie w adoracji Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, co było dla nich ogromnym przeżyciem duchowym.

Później obejrzeli wystawy klasztoru Misjonarzy Oblatów, a także poznali biologiczne, geograficzne i geologiczne ciekawostki na temat Gór Świętokrzyskich, zwiedzając Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pogoda dopisała, więc nasze góry pokazały się rumuńskiej młodzieży w całej swej krasie - o czym świadczą okrzyki zachwytu, jakie padały na tarasie widokowym.

Po pysznym obiedzie w klasztornej restauracji uczniowie i nauczyciele z Satu Mare pojechali do Chęcin, gdzie zwiedzili ruiny średniowiecznego Zamku Królewskiego. Mieli też możliwość przymierzyć rycerską zbroję, udźwignąć rycerski miecz i przekonać się, jak wyglądała obrona fortecy, której nie można było zdobyć przez 250 lat.

Wieczorem odbyło się natomiast uroczyste podsumowanie projektu Wymiana Młodzieży Polsko-Rumuńskiej "Po tej samej stronie Karpat" podczas balu integracyjnego w Restauracji PATIO w Hotelu Kongresowym, w którym brali udział uczniowie rumuńscy i polscy. Pani dyrektor Elżbieta Rasała podziękowała sponsorom i uczestnikom projektu, a zaproszeni goście honorowi - wicekurator świętokrzyski, pan Tomasz Pleban, asystent Michała Sołowowa - Honorowego Konsula Generalnego Rumunii w Kielcach, pan Hubert Stęplewski, a także przedstawiciel Ambasadora Rumunii w Polsce oraz Prezes Towarzystwa Polsko-Rumuńskiego w Krakowie, pan Ignat Timar pogratulowali nam pomysłu i życzyli sukcesów w planowanej kolejnej edycji projektu.

Spotkanie urozmaiciły występy taneczne najmłodszych uczniów SP nr 15 - podopiecznych świetlicy szkolnej - pod kierunkiem pani Agnieszki Król oraz prezentacje artystyczne uczniów z Satu Mare: minikoncert skrzypcowy i wokalny chłopców, a także recytacja wiersza o wizycie w Polsce, napisanego po rumuńsku i angielsku przez jedną z uczennic.

Wiele emocji wśród uczestników balu wzbudził tort w barwach rumuńskich i polskich oraz pieczony dzik, zaserwowany przez pana Mirosława Jaworskiego, leśniczego z Nadleśnictwa Łagów. Świetna zabawa, czyli wspólne tańce, śmiechy i rozmowy trwały aż do 23.00.

Głównym sponsorem naszego balu był pan Michał Sołowow, Honorowy Konsul Generalny Rumunii w Kielcach, któremu serdecznie dziękujemy!!!