Nasi goście zwiedzają Kielce

Dzisiejszy dzień uczniowie rumuńscy z Satu Mare rozpoczęli od śniadania w goszczących je rodzinach. Następnie wraz ze swymi gospodarzami udali się do Szkoły Podstawowej nr 15, gdzie mogli zobaczyć, jak się uczą ich polscy koledzy, a także porozmawiać z nimi o podobieństwach i różnicach w dwóch europejskich systemach kształcenia.

O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej rozpoczęła się uroczystość powitania gości z Rumunii. W części oficjalnej (w czasie której w obecności pocztu sztandarowego szkoły odśpiewano hymn Rumunii oraz hymn Rzeczypospolitej Polskiej) uczniów i nauczycieli z Satu Mare powitała pani dyrektor Elżbieta Rasała, a następnie wicekurator świętokrzyski, pan Tomasz Pleban. Na pamiątkę wizyty dyrektor Scoala Gimnazială Mircea Eliade w Satu Mare, pani Mariana Sălăgean otrzymała portret patrona SP nr 15, Tadeusza Kościuszki.

W dalszej części uroczystości nasi uczniowie zaprezentowali gościom wiele ciekawostek o regionie świętokrzyskim oraz o Kielcach, a także przedstawili swoją szkołę - oczywiście w języku angielskim. Przygotowali również krótkie widowisko na temat Tadeusza Kościuszki, a także pochwalili się swoimi talentami wokalnymi i tanecznymi. Szkolny chór pod opieką pani Marzeny Bieniek i pani Agnieszki Król zaśpiewał piosenki w trzech językach: polskim, angielskim i rumuńskim, a gimnazjaliści z klas II brawurowo zatańczyli poloneza (przygotowanego pod opieką pani Zofii Bednarowskiej-Baltaza), ponadto wraz ze swoim zespołem wystąpiła uczennica klasy II d, Natalia Chmiel, wykonując nowoczesny układ taneczny własnego pomysłu.

Po uroczystości goście wybrali się do Urzędu Miasta, gdzie zostali przyjęci przez pana wiceprezydenta Kielc, Andrzeja Syguta. Mieli też możliwość przespacerować się ulicą H. Sienkiewicza, a także zwiedzić kościół św. Wojciecha i kielecką katedrę.

Po obiedzie uczniowie z Rumunii pojechali do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach, gdzie świetnie się bawili, a przy tym uczyli fizyki i chemii, wykonując najróżniejsze eksperymenty przy prawie 30 interaktywnych stanowiskach. Nie mniej frajdy dostarczyły uczniom zabawy ruchowe w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń, gdzie można było skorzystać m.in. z siłowni, zjeżdżalni, trampoliny oraz nietypowej karuzeli i trzydziestometrowej tyrolki.

Ostatnim punktem tego bogatego dzisiejszego programu było zwiedzanie Hali Legionów przy ul. Bocznej w Kielcach. Nasi rumuńscy przyjaciele są kibicami zespołu piłkarzy ręcznych z Satu Mare, więc z zainteresowaniem słuchali ciekawostek o drużynie PGE VIVE Kielce.

Wtorkowy wieczór nasi goście spędzili w rodzinach, które przygotowały im różne atrakcje: uroczyste kolacje, wspólne wyjścia np. na kręgle, rodzinne grille, spacery. Umocniły się zawarte wcześniej przyjaźnie, nawiązały nowe znajomości, a młodzież rumuńska przekonała się, jak wspaniała jest polska gościnność.