tel: +48 41 367 61 95

Matematyczne święto

 
 
 
   W środę, 14 marca, przypada Święto Liczby Pi. Jest to święto dzięki któremu możemy odkrywać nieznane dotąd strony matematyki.  Liczba Pi - 3,14 to jedna z pierwszych znanych nam liczb niewymiernych. Określa ona stałą wartość, stanowiącą stosunek obwodu koła do jego średnicy. Już Egipcjanie próbowali w przybliżeniu określić wartość liczby Pi, ale jako pierwszy do dwóch miejsc po przecinku oszacował ją Archimedes w III w. p.n.e. Stąd nazywamy ją stałą Archimedesa. Inna nazwa - Ludolfina - została wprowadzona na cześć holenderskiego matematyka, pochodzenia niemeckiego Ludolpha van Ceulena, który w XVI w. podał jej wartość do 35 miejsc po przecinku. Współczesne komputery obliczają Pi do ok. dziesięciu bilionów miejsc.
 
 
   Na szkolnych ekspozytorach można już podziwiać prace, które wpłynęły na towarszyszące świętu konkursy - znajdziecie tam wiele plakatów z ciekawostkami o liczbie Pi oraz pięknie wykonane Drzewa PitagorejskieŚlimaki Teodorosa.
 
16 marca, w szkolnej jadalni, w godzinach 8:50 - 11:20
odbędzie się finał szkolnych obchodów święta,
na który zapraszamy
uczestników wszystkich konkursów
związanych ze świętem liczby Pi.
 
    Przypominamy również o możliwości upieczenia okrągłych ciastek i babeczek (najlepiej ozdobionych symbolem liczby Pi). Wypieki prosimy przynosić do szkolnej jadalni w dniu finału (piątek) najpóźniej do godziny 8:30 lub w czwartek do godziny 15:00 do s.7.