Od grosika do złotówki...

Klasy drugie z początkiem nowego roku rozpoczęły realizację
projektu "Od grosika do złotówki".

Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie).
    Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania różnych ryzyk.
Główne cele programu:
  • nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi,
  • ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu,
  • nabycie przez uczniów wiedzy o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.
     Program wdrażany jest podczas obowiązkowych zajęć szkolnych.
Istotnym elementem edukacji finansowej jest współpraca z rodzicami.
    Zajęcia dydaktyczne angażują bowiem także rodziców. Pełnią oni funkcję konsultantów oraz aktywnie włączają się na każdym etapie projektu w pracę swoich dzieci.
   Mogą to uczynić np. poprzez wykonywanie wspólnie z nimi zadań domowych, polegających w części na rozmowie na temat realizowanych w danym dniu treści, czy wypełnianie Karty oszczędzania.
Zajęcia te sprzyjają doskonaleniu umiejętności współpracy w rodzinie i grupie rówieśniczej.
    Dotychczas uczniowie odwiedzili planety Grosik i Portfelik.
Jednak żeby móc podróżować w finansowym świecie, uczniowie musieli na początku zbudować rakietę i poznać naszego przewodnika Pana Grosika, który wie wszystko o pieniądzach.
    Po przygotowaniach do wyprawy, rozpoczęliśmy przygodę, która będzie trwała rok.
     Podczas podróży na planetę Grosik i Portfelik uczniowie zapoznali się ze znaczeniem pojęć: moneta, banknot, nominał, bilon, awers i rewers, a także pensja, wynagrodzenie, kieszonkowe, wolontariusz, gotówka i bankomat.
    Uczniowie potrafią już przeliczać pieniądze, wiedzą jakie jest znaczenie pieniędzy w życiu rodziny oraz w jaki sposób można zarobić i przechowywać pieniądze.
     Ponadto klasy drugie zapoznały się z wyglądem karty płatniczej, a także z zasadami bezpiecznego jej używania.

Kolejna wyprawa zaplanowana jest na Planetę Skarbonka, z której już wkrótce będzie relacja.