tel: +48 41 367 61 95

Historia opowiedziana inaczej...

 
      Nie sposób uwolnić się od przeszłości, która kształtuje przyszłość, dlatego 27 oraz 28 września br. klasy 3a i 3b wybrały się na spotkanie z historią w ramach projektu Edukacja w Miejscach Pamięci realizowanego przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
 
     Nam kielczanom wydaje się, że rodzinne miasto czy okolice nie mają dla nas żadnych tajemnic, a jednak takie wyprawy uświadamiają nam, jak wiele znaczących historycznie miejsc jeszcze nie znamy.
 
     Zaczęliśmy od pomnika ofiar na Stadionie (zboczu Pierścienicy), na którym nazwiska pomordowanych przez hitlerowców nauczycieli i uczniów stanowią przesłanie dla współczesnych "NIGDY WIĘCEJ WOJNY".
 
     Kolejnym interesującym miejscem naszej wyprawy był Wąchock i klasztor Cystersów. Samo Opactwo to niezwykły pomnik historii klasy europejskiej, będący jednocześnie miejscem modlitwy i pracy zakonników.
 
     Historia jest tu obecna na każdym kroku, można więc zwiedzać Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, grób dowódcy partyzanckiego - Jana Piwnika "Ponurego" czy klasztorne krużganki, romański kościół, kapitularz, karcer, fraternię (salę pracy mnichów), wirydarz, refektarz oraz klasztorne ogrody.
 
     Następny nasz przystanek to Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, tzw. Ekomuzeum, gdzie obejrzeliśmy zabytkowe piece sprzed 150 lat, maszynę parową (wynalazek z końca XIX wieku) oraz wystawę paleontologiczną. To kolejne spotkanie z historią, choć odmienne od poprzednich miejsc.
 
      A na koniec perła naszego regionu, symbol Gór Świętokrzyskich, położony w samym ich sercu, na Łysej Górze, św. Krzyż, od setek lat miejsce kultu religijnego, pielgrzymek wiernych, z Klasztorem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Tu historia sięga początków XI wieku, a pierwsze wzmianki pisane pochodzą z XII wieku.
 
     Tu czuć historię, choć i współczesność jest niezwykle ważna, osobliwość klasztoru "polega na tym, że przed wiekami zbudowany został dla pewnej idei życia skupionego, kontemplacyjnego, oddanego Bogu i nadal nią żyje" (https://www.swietykrzyz.pl).
 
     Nie sposób nie wspomnieć o cudownej Puszczy Jodłowej rozciągającej się wokół. Ona to też historia i wspaniały zabytek minionych wieków. Spacer do Huty Szklanej był miłym podsumowaniem całej wycieczki, tym bardziej, ze pogoda była wyśmienita.
 
    Podsumowując stwierdzamy - to była wspaniała wyprawa po Kielcach i regionie, bo historię i te miejsca trzeba znać. Nigdy nie wolno zapomnieć nam o tym co było, by być świadomymi Polakami i żyć współcześnie pełnią życia...
 
 Galeria zdjęć