Święto liczby PI

Zobacz film nagrany przezTVP3Kielce

Dzisiaj obchodzimy Dzień Liczby Pi, która uważana jest za najsłynniejszą liczbę świata - stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy - to w przybliżeniu 3,14. Tak w notacji amerykańskiej zapisuje się datę 14 marca i dlatego dziś obchodzimy to święto. Tego dnia w roku 1879 urodził się także Albert Einstein, najsłynniejszy uczony świata. Mamy, więc podwójne święto.

W naszej szkole z okazji tego święta odbyło się wiele różnorodnych konkursów, do uczestnictwa, których zaprosiliśmy zaprzyjaźnione kieleckie gimnazja.

W tygodniu poprzedzającym święto, uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne, plakaty, filmiki i zdjęcia,  przystąpili do rozwiązywania zadań dotyczących zastosowania liczby Pi w życiu codziennym oraz odbyły się eliminacje do szkolnego bicia rekordu w zapamiętaniu jak największej ilości cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

Dzisiaj odbyło się spotkanie wszystkich finalistów konkursów, do którego przystąpili także uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Kielcach. Patronatem medialnym całej imprezy była Telewizja Polska TVP3 Kielce.

Głównymi konkurencjami było bicie rekordu na wypowiedzenie rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, układanie kostki Rubika na czas oraz układanie Pi-ematów czyli tekstów zawierających wyrazy z ilością liter odpowiadających tej liczbie.

Ponadto zgromadzeni obejrzeli najważniejsze informacje dotyczące liczby Pi, mogli odnaleźć swoją datę urodzenia w jej rozwinięciu dziesiętnym, a nawet posłuchać piosenki, w której śpiewano kolejne cyfry rozwinięcia tej niezwykłej liczby.

Za zdobycie pierwszego miejsca uczniowie otrzymywali pizze oraz drobne upominki w postaci kalkulatorów, układanek, gier, ufundowane przez Radę Rodziców.

W finale imprezy odbył się słodki poczęstunek dla uczestników spotkania w postaci ciasteczek, ciast i torcików, wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

Organizatorkami konkursów były panie: Martyna Jandała, Renata Łach i Barbara Ozimirska. Oprawę muzyczną przygotowała pani Marzena Bieniek.

Oto wyniki konkursów:

1.  Konkurs zadaniowy :  "Zadania wokół liczby Pi"

Adriana Mendak  IIa
Aleksandra Banak  iia

Szymon Popowski IIIb

Jakub Pacak   IIc

Jakub Polak  IIIb

Krzysztof Mola  IIc

Aleksandra Śliwska  IIIe

2.  Konkurs  na prezentację multimedialną:  "Ciekawostki o liczbie Pi"

Marta Bębacz - Gimnazjum nr 6
Katarzyna Makowska - Gimnazjum nr 4

Julia Chrobot - Gimnazjum nr 4

Bartosz Kubicki i Szymon Popowski - Gimnazjum nr 6

3. Konkurs plastyczny: "Plakat z liczbą Pi"

wyróżnienia

Zuzanna Kowalska,  Joanna Kobiałka,

Łukasz Kozakowski, Rafał Malczewski

Gimnazjum nr 6 w Kielcach

Weronika Such - Gimnazjum nr 4

Amelia Kowalska - Gimnazjum nr 6

Adam Jurek -Gimnazjum nr 4

4. Konkurs na ułożenie kostki Rubika:

Bartosz Boćkowski - kl.I b

Maciej Moćko -  kl. II c

Mikołaj Pacierz -  kl . II c

(36 sek)

5. Konkurs na wypowiedzenie rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi:

szymon latos - 111 cyfr - Gimnazjum nr 4

Wiktoria Piotrowska  - 117 cyfr - Gimnazjum nr 6

Norbert Kozubek  -  271 cyfr -  Gimnazjum nr 6

6. Konkurs fotograficzny:  Julia Olszewska kl. IIIb - Gimnazjum nr 6

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.