tel: +48 41 367 61 95

Święto liczby Pi - 2016

  
 
   Już po raz trzeci w naszym gimnazjum odbyło się Święto liczby Pi. Uczniowie projektowali logo święta, pisali wiersze, układali kostkę Rubika i tworzyli prezentacje o innych ciekawych liczbach. Widzowie  obserwowali rywalizację i dowiadywali się wielu ciekawych informacji na temat tej niezwykłej liczby. W konkursach brała udział liczna grupa uczniów naszej szkoły. Zwycięzcy dostawali nagrody w postaci drobnych upominków, słodkości i dyplomów. Nagrodą za pierwsze miejsce w każdym konkursie była duża pizza.
 
   Jak co roku najciekawszym punktem święta okazała się recytacja rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.
Julia Domagalska z klasy IIIa wyrecytowała z pamięci aż 416 cyfr
tej niezwykłej liczby i tym samym pobiła rekord szkoły!
Gratulacje Julia!
 
 
   Wiele osób na pewno zastanawia się, co to za święto i z czym ono jest związane? Otóż "Dzień Liczby Pi" jest świętem obchodzonym corocznie, głównie w Ameryce. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data 14 marca zapisywana jest w USA jako 3.14. W Europie, ze względu na inny sposób zapisu daty, święto to nie jest zbyt popularne. Obchodzone jest 22 lipca, według zapisu daty, czyli innego przybliżenia liczby Pi 22/7=3,1428. Ponadto w języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza, okrągłe ciastka lub ciasta w kształcie liczby Pi. Również nasze święto gimnazjaliści uczcili tego typu wypiekami.
 
   Mam nadzieję, że w kolejnych latach święto liczby Pi będzie coraz bardziej popularne. Jest to bardzo dobry sposób na poznanie wielu ciekawych rzeczy i okazja do świetnej zabawy.
Jan Hermanowski IIId
 
 
 
 
    Obchody były zorganizowane przez nauczycieli matematyki: Panią Barbarę Ozimirską, Panią Renatę Łach  i Panią Martynę Jandałę. Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców naszej szkoły.
Galeria zdjęć